Więcej w tym dziale

Pomagamy niepełnosprawnym z Fundacją "Podaj dalej"
01 października 2021

Po raz kolejny na terenie naszego przedsiębiorstwa odbyło się szkolenie z zakresu podnoszenia umiejętności korzystania z autobusów niskopodłogowych przez osoby niepełnosprawne.

 

Fundacja "Podaj dalej" pokazywała swoim podopiecznym jak efektywnie wjechać do autobusu i najprościej poruszać się po nim. Zdajemy sobie sprawę jak trudno wsiąść do autobusu i wysiąść z niego osobie poruszającej się na wózku, kierowcy mogli doświadczyć i zrozumieć co czuje ktoś, kto nie może dostać się do pojazdu. Zamierzamy cyklicznie szkolić kierowców z zakresu prawidłowej pomocy niepełnosprawnym, a także wzbogacać nasz tabor o autobusy funkcjonalne i spełniające wymagania wszystkich pasażerów. Nasi pasażerowie obecnie mogą korzystać z kilkudziesięciu nabytych przez nas autobusów niskopodłogowych, dzięki czemu ich przejazdy są łatwiejsze.

 

Pamiętajmy aby prawidłowo pomóc osobie niepełnosprawnej przy wsiadaniu do autobusu:

  • W pierwszej kolejności zawsze warto zapytać: " W jaki sposób mogę Pani/Panu pomóc" i czy potrzebuje asekuracji. Jeśli odmówi to znaczy że jest w stanie samodzielnie wjechać do autobusu i nie ma nawet potrzeby rozłożenia podestu.
  • Gdy osoba niepełnosprawna poprosi o rozłożenie podestu i nie prosi o pomoc przy wjechaniu - to powinniśmy tylko stanąć za wózkiem i jedynie asekurować w przypadku gdy wózek zacząłby się staczać do tyłu. I analogicznie przy wyjeżdżaniu z autobusu.
  • Gdy osoba niepełnosprawna prosi o rozłożenie podjazdu oraz prosi o pomoc, należy dokładnie wysłuchać, jak można jej pomóc i za który element wózka możemy chwycić. Nigdy nie chwytajmy za kółka wózka inwalidzkiego lub inne ruchome elementy. Najlepiej użyć do tego wspornika tylnego oparcia lub rączek z tyłu wózka.

 

Serdecznie dziękujemy Fundacji "Podaj dalej" za profesjonalizm w organizacji szkolenia. Szczególne podziękowania należą się Panu Piotrowi Darnikowskiemu za trud włożony w przygotowanie całego przedsięwzięcia.

© 2024 |  PKS w Koninie S.A..
62-510 Konin, ul. Zakładowa 4
KRS: 0000245491  |  NIP: 665 000 12 89

Projekt i realizacja MYKK